Verksamhetsförlagd utbildning
Schemaläggning av VFU
Den verksamhetsförlagda utbildningen (VFU) förläggs i första hand dagtid men även kvällar, helger och natt kan förekomma. Huvudhandledare på den kliniska utbildningsplatsen utarbetar schema för den verksamhetsförlagda utbildningsperioden utifrån kursens mål och verksamhetens förutsättningar.
VFU på sjukhus i andra delar av landet
Röntgenavdelningen vid Akademiska sjukhuset har inte möjlighet att ta emot samtliga studenter för verksamhetsförlagd utbildning. Det innebär att en del studenter måste göra VFU på sjukhus i andra delar av landet. Vilka studenter som placeras på sjukhus utanför Uppsala avgörs genom önskemål eller lottning. Målet är att ingen student ska behöva göra VFU på ett sjukhus utanför Uppsala mer än en gång per termin om inte studenten själv har önskemål om det.
Ansökan om förtur till verksamhetsförlagd utbildning på specifik ort
Ansökan om förtur beviljas endast om du har särskilda skäl. Särskilda skäl för placering.pdf Ladda ner Särskilda skäl för placering.pdf
Följande bedöms som särskilda skäl vid VFU-fördelning:
• Barn under 12 år - personbevis krävs och ska bifogas i ansökan (Regler och rättigheter för dig som är student
Links to an external site.)
• Medicinska skäl – läkarintyg krävs och ska bifogas i ansökan
• Elitidrott– intyg krävs och ska bifogas i ansökan
• Deltagande i kommitté som kräver studentmedverkan
Ersättning för resor och boende på annan ort
Studenter som gör VFU på sjukhus utan för Uppsala har rätt att få ersättning för resor och boende på annan ort, enligt det billigaste alternativet. Ersättning för boende på annan ort utgår endast vid placering på sjukhus som ligger så långt bort att det inte är möjligt att göra dagliga resor till och från sjukhuset. Riktlinjer för bidrag till studenter under VFU inom Röntgensjuksköterskeprogrammet, Uppsala universitet.pdf Ladda ner Riktlinjer för bidrag till studenter under VFU inom Röntgensjuksköterskeprogrammet, Uppsala universitet.pdf
Den student som ska komplettera VFU och är berättigad till reseersättning ansvarar själv för att ta kontakt med kursadministrationen minst två veckor före resa.
Vem är berättigad ersättning?
De studenter som är placerade på VFU utanför Uppsala tätort är berättigade till ersättning för de resor som görs från-till Uppsala i samband med VFU. Som tätort räknas postadress Uppsala.
Studieorten är Uppsala och det är alltså din VFU-placering och inte bostadsorten som avgör om du får ersättning. Bor du till exempel i Stockholm och blir placerad i Enköping får du inte ersättning som täcker resan Stockholm – Enköping, utan endast Uppsala – Enköping.
Den student som ska komplettera VFU och är berättigad till reseersättning ansvarar själv för att ta kontakt med kursledaren minst två veckor före resa.
Utbetalning av reseersättning
Ifylld blankett och kvitton lämnas in till Carina Lindberg, VFU Reseersättning-1.pdf Ladda ner VFU Reseersättning-1.pdf
Studenten kan ordna VFU-plats
En student har möjlighet att själv ordna VFU-plats på ett sjukhus enligt önskemål, under förutsättning att sjukhuset kan erbjuda VFU enligt de principer och kvalitetskriterier som är fastställda i gällande avtal mellan Uppsala universitet och Uppsala Region.
Följande instruktion gäller när studenten ordnar egen VFU-plats:
- Studenten kontaktar sjukhuset där den vill göra VFU
- Studentens kontaktperson på sjukhuset meddelar kursledaren skriftligt, förslagsvis via e-post att de har möjlighet att ta emot studenten
- Kursledaren kontaktar kontaktpersonen för att diskutera förutsättningarna för VFU
- Det görs en överenskommelse mellan kursledaren och avdelningschefen på den aktuella avdelningen.
Överenskommelsen mellan kursledaren och avdelningschefen bör vara klar senast en månad innan den verksamhetsförlagda utbildningen startar.